Hogyan gyűjtsük és hasznosítsuk az esővizet otthonunkban?
Napjainkban bizony már drága kincs az édesvíz, mely nélkül elképzelhetetlen az élet. Az édesvíz készletek bizony számos területen mára már jelentősen lecsökkentek és rendkívül nehéz időszakokat, aszályt okoznak. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a vízzel takarékosan gazdálkodjunk és az olykor nagy mennyiségben lehulló csapadékot, esővizet gyűjtsük és újrahasznosítsuk. Az esővíz természetes forrás, mely költséghatékony és a lehető legideálisabb a kerti öntözésre, veteményes kertek ellátására, de akár szürkevízként wc öblítésre is felhasználható, így jelentős mennyiséget spórolhatunk a városi vízen. Ahhoz, hogy a nyári forró napokat átvészeljük, érdemes a csapadékosabb időszakban a lehető legnagyobb mennyiségű esővizet összegyűjteni, elraktározni, amennyiben erre van lehetőség.
Ebben a blog bejegyzésünkben igyekszünk körbejárni a lehetőségeket és hasznos információkkal szolgálni arra vonatkozóan, hogy hogyan is gyűjtse az esővizet és milyen szivattyúval juttassa ki a kerti és házi felhasználás során.
Az esővíz gyűjtés és annak felhasználása miért fontos?
A vízhiány nem csak minket érint, hanem mindannyiunkát a földön. A föld népessége folyamatosan nő, éppen ezért a víz felhasználás is egyre nagyobb a háztartásokban. Természetesen a népesség növekedés következtében az ipar és mezőgazdaság víz igénye is egyre nagyobb. A szélsőséges időjárás, éghajlatváltozás sem a mi malmunkra őröl. Az átlaghőmérséklet bizony folyamatosan növekszik és egyre hosszabbak a csapadékmentes időszakok, melyek a nyári időszakban okozzák a legnagyobb károkat. A rétegvizek, talajvizek szintje is jelentős csökkenésben vannak, tehát sokszor egyre mélyebben található meg az édesvíz készlet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az ivóvízkészlettel gondosan gazdálkodjunk és ahol lehet spóroljunk. Az esővíz hasznosítása és összegyűjtése megoldást kínál erre a problémára, ezért nagyon fontos, hogy aki teheti az gondoljon a jövőre is!
Milyen előnyökkel jár az esővíz összegyűjtése és felhasználása?
A fentarthatósághoz nagyban hozzájárul, hiszen a meglévő erőforrásokat védi és óvja. Az ivóvíz hiány már nem csak spekuláció, hiszen számos helyen a világban már mindennapi probléma az ivóvíz hiány!
Megkíméli a családi költségvetést, hiszen nem drága ivóvízzel öntöz, mely esetenként még csatornadíjjal is párosul.
Tehermentesítheti az ívóvízellátó rendszert, hiszen azzal, hogy kevesebb csapvizet használ, csökkenti a víz és csatornahálózat terhelését.
Feltöltheti a talajt. Ha a gyep és a növények öntözését esővízzel oldja meg, akkor az a talajba szivárog, ahol végül talajvízként hasznosul.
Az esővíz további tulajdonságai
Az esővíz nem tartalmaz kémiai anyagokat és természetes lágy víz, az ivóvízzel ellentétben. Az esővíz lényegesen kevesebb kálciumot, nátriumot, valamint magnéziumot tartalmaz, így rendkívül tiszta. A lehető legideálisabb a növények számára!
Az esővíz gyűjtése és annak lehetőségei
Ahhoz, hogy az esővizet hasznosítani tudjuk először össze kell gyűjteni. Természetesen érdemes a beruházás költségeit és a megtérülést is szem előtt tartani.
Esővízgyűjtő hordók
A legegyszerűbb és talán legköltséghatékonyabb esővízgyűjtési forma az esővízgyűjtő hordó. Szinte minden kert tulajdonos rendelkezik ehhez hasonló megoldással. Ez nem csoda, hiszen egyszerűen és könnyedén telepíthető minden féle szaktudás és előkészület nélkül. Az esővízgyűjtő hordóból akár többet is telepíthetünk a kertbe, lakóépületek, garázsok, melléképületek csatorna lefolyói alá így a lehető legtöbb mennyiség állhat rendelkezésre esővízből. Fontos azonban, hogy ezeket a hordókat mivel a talajszinten találhatóak még a fagy beállta előtt vízmentesítse.
Szivattyú az esővízgyűjtő hordóhoz az esővíz egyszerű kijuttatásához.
Az esővízgyűjtő hordóból természetesen kannával széthordva a kertben is kijuttatható a csapadék víz, de erre kényelmes és egyszerű megoldás lehet például egy akkumulátoros ásottkút szivattyú, mely halk és nem túl nagy teljesítményű. Ez a megoldás nagyon népszerű, hiszen csak pár perc szükséges az előkészületekhez és a beüzemeléshez. Amennyiben olyan hordóval rendelkezik, mely alul rendelkezik megfelelő méretű kiömlővel akkor akár egy önfelszívó kerti szivattyú is megfelelő lehet a csapadék víz kijuttatására.
Föld alatti esővízgyűjtő tartályok
Abban az esetben, ha van rá lehetőség föld alatti esővízgyűjtő tartály kialakítására a kertben, akkor lényegesen nagyobb mennyiségű víz tárolása is szóba jöhet. Amennyiben fagyhatár alatti telepítés is biztosított nem kell a fagyveszélytől félni sem. Bár a bekerülési költség, valamint a telepítési költség is lényegesen magasabb mint egy egyszerű esővízgyűjtő hordó esetében, még így is megtérülő befektetésről beszélhetünk. Ez a víz gyűjtési forma akár arra is lehetőséget biztosít, hogy a lakóépületeken belül a WC öblítés is esővízzel történjen.
Szivattyú föld alatti esővíztartályokhoz
Az optimális szivattyú mindig az igényekhez megfelelő kell, hogy legyen, természetesen a tartály méretei is mérvadóak. Ebben az esetben lehetőség van kerti szivattyú, vagy akár házivízmű használatára, de ehhez megfelelően száraz és jól szellőző hely biztosítása szükséges a tartálytól nem túl távol. A leggyakoribb megoldás mégis az ásottkút szivattyú használata, hiszen egyszerűbb telepítést és jóval csendesebb működést garantál. Ezeket a szivattyúkat akár egy jó minőségű áramláskapcsoló -val egyszerűen automatizálhatjuk is.
Mire kell figyelni az esővíz gyűjtésénél?
Nagyon fontos, hogy az esővíz gyűjtése során az ereszcsatorna rendszeresen tisztítva legyen, valamint nagyobb méretű előszűrők is beépítésre kerüljenek a csapadék víz gyűjtő tartály elé. Erre azért van szükség, hogy a lehető legkevesebb szennyeződés kerüljön a vízgyűjtő tartályba. Azok a szivattyúk amelyek nagyobb nyomásra képesek ugyanis érzékenyek a nagyobb méretű szennyeződésekre.
Hol hasznosíthatom újra az esővizet?
Az esővíz szinte minden területen felhasználható. Kertben, házban egyaránt. Öntözési feladatok ellátására, virágos kertben, veteményeskertben, gyümölcsös kertben. Ezen kívül az otthoni szürke víz ellátását, azaz WC- öblítést is biztosíthatja, de akár a megfelelő szűrőház szűrőbetét használatával mosásra is felhasználhatja. Figyelem! A lakóhelyén hatályos rendelkezések és törvényi szabályozások előírhatják, hogy az ivóvíznek és az esővíznek két külön csővezetéket kell telepítenie. Mivel az esővízvezető-rendszer kiépítése komoly költségekkel jár, ezért kérjük, mindig alaposan gondolja át, hogy hol szeretné felhasználni az esővizet, és mennyit tud erre a megoldásra költeni.
Cookie kezelés