Mikor érdemes motorvédelmet használni a szivattyúhoz?
A motorvédelem szerves részét képezi egy megfelelően kiépített szivattyús rendszernek, így minden olyan esetben indokolt használni, beépíteni, amikor a szivattyú automatikus üzemben van használva, emberi felügyelet nélkül. Sajnos még mindig sokan szeretik megspórolni ennek költségét, de saját tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy ez bizony rossz döntés. A jól megválasztott és beállított szivattyú motorvédelem olyan nem várt hibák ellen védheti meg a szivattyút mint például fázis kimaradás, túláram, túlfeszültség, alacsonyfeszültség szárazon futás,.... stb. A szivattyúk többsége motorvédelem nélkül bizony ezen hibák keletkezése során súlyos károkat szenvedhetnek és ez által jelentős anyagi károk keletkezhetnek. Ilyenkor bizony a javítási költségeken kívül a kieső idővel is számolni kell amíg a javítás megtörténik. Ez bizony egy gyártó üzem esetében kulcsfontosságú lehet, hiszen a szivattyú meghibásodásával egy gyártási folyamat is megbénulhat. Éppen ezért már a szivattyú üzembehelyezése előtt érdemes gondosan megtervezni az aktuális motorvédelem kiépítését.
Az egyfázisú, 230V-os szivattyú motorok jelentős része már rendelkezik motorba integrált termikus hővédelemmel, mely minimális védelmet, ugyan biztosít, de nem életbiztosítás! Ezek a hővédelmek ugyanis a villanymotor tekercsének hőmérsékletét figyelik, és vissza hűlést követően ismét újra indulást engedélyeznek a motor számára, tehát ha nem vagyunk figyelmesek és nem tájékozódunk időben a keletkezett meghibásodásról, bizony a hővédelem idővel felmondja a szolgálatot és a szivattyú motor meghibásodik. Éppen ezért érdemes az egyfázisú 230V-os szivattyú motorokat minimum egy állítható amper felvételű motorvédő kapcsolón keresztül üzembe helyezni. Ezek a motorvédelmek ugyanis túláram esetén automatikusan megszakítják az áramkört és csak emberi beavatkozással indíthatóak újra. Természetesen mindig az adott szivattyú áramfelvételéhez kell, hogy igazodjunk a megfelelő motorvédelem kiválasztásánál. A komplett 230V-os motorvédelmek esetében akár további védelmek is biztosítottak a szivattyú számára.
A háromfázisú, 400V-os szivattyú motorok nem rendelkeznek tekercsbe integrált termikus hővédelemmel és üzembehelyezésük, valamint üzemeltetésük is jóval nagyobb figyelmet igényel. Ilyen nagyon fontos tényező a bekötésnél a fázissorend helyessége, hiszen a háromfázisú szivattyú motorok nem mindegy, hogy milyen irányba forognak, valamint a fázis figyelő, mely a beérkező három fázis meglétét figyeli. Ezek bizony alap feltételek egy háromfázisú szivattyú motor üzemeltetéséhez. Gondoljunk csak bele! A villamos hálózaton javítás történik és a fázissorend megváltozik. Motorvédelem hiányában bizony óriási kár keletkezhet. Fázis kimaradás esetén szintén. Ezen hibák ritkán fordulnak elő, de ha mégis akkor bizony motorvédelem nélkül elkerülhetetlen a meghibásodás. A komplett 400V-os motorvédelmek jellemzően ezeket a védelmeket már tartalmazzák, valamint további számos nélkülözhetetlen védelmet, mint például szárazon futás elleni védelem is biztosítanak.
A szivattyú motorvédelem használatát, így a lakossági felhasználók tekintetében 230V-os motorok esetében búvárszivattyúkhoz, szennyvízszivattyúkhoz mindenképpen javasoljuk, mely minimum egy állítható amperfelvételű motorvédő kapcsoló legyen, de akár egy komplett motorvédő egység sem hátrány. A 400V-os azaz háromfázisú szivattyú motorok esetében viszont már nem csak javasolt, hanem kötelező használni megfelelő motorvédelmet, legyen szó búvárszivattyúról, szennyvízszivattyúról, vagy centrifugál szivattyúról. A megfelelő szivattyú motorvédelem kiválasztásában természetesen tudunk Önnek segíteni, de a szakszerű telepítést és villamos bekötést mindig megfelelően szakképzett villanyszerelő mester végezze. A szivattyú motorvédelem számos védelmet biztosít a szivattyú számára, mellyel elkerülhetőek a többlett kiadások egy esetlegesen keletkező hiba esetén, így semmiképpen sem javasoljuk annak megspórolását egy szivattyús rendszer esetében.
Cookie kezelés